Konstitutsiya – Raqamli O‘zbekistonning huquqiy poydevori
8-dekabr – O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi va 10-dekabr – Davlat madhiyasi kuni munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Innovatsion rivojlanish va axborot texnologiyalari masalalari qo‘mitasi hamda Raqamli texnologiyalar vazirligi tomonidan “Konstitutsiya – Raqamli O‘zbekistonni barpo etishda asosiy huquqiy poydevor”mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari, Qonunchilik palatasining Yoshlar masalalari bo‘yicha komissiya, Yoshlar Parlamenti a’zolari, Vazirlik markaziy apparati, Vazirlik tizim tashkilotlari xodimlari ishtirok etdi.
Tadbirni kirish va tabrik so‘zi bilan ochgan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Innovatsion rivojlanish va axborot texnologiyalari masalalari qo‘mitasi raisi I.Abdullayev hamda Raqamli texnologiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari O.Pekoslar barchani bosh Qomusimiz va Madhiya kuni bilan muborakbod etib, davlat ramzlarining ahamiyati, ularga har bir fuqaro hurmat ko‘rsatishi zarurligini ta’kidlab, bugungi kunda raqamlashtirish va sun’iy intellekt sohasida amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlar, erishilayotganyutuqlar, sohaga berilayotgan e’tibor, yaratilayotgan shart-sharoitlar, maqsad hamda vazifalar va kelgusidagi rejalar haqida ma’lumot berishdi.
Davra suhbatida “Konstitutsiya – Raqamli O‘zbekistonni barpo etishda asosiy huquqiy poydevor” mavzusida chiqish qilgan Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Innovatsion rivojlanish va axborot texnologiyalari masalalari qo‘mitasining a’zosi B.To‘xtamurodov Konstitutsiyaning ishlab chiqilishi, unga kiritilgan moddalar, xususan, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, telekommunikatsiya yo‘nalishiga oid moddalarning mazmun-mohiyati, ulardan kelib chiqadigan vazifalarga to‘xtalib o‘tdi.
Taniqli siyosiy sharhlovchi, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan jurnalist Q.Karimbekov o‘z chiqishida Konstitutsiya va madhiyaning inson hayotida tutgan o‘rni va ahamiyati haqida so‘z yuritib, qatnashchilarga qiziqarli ma’lumotlar berdi.
Shuningdek, mamlakat hayotida muhim ahamiyatga ega mazkur sanalar munosabati bilan xodimlar o‘rtasida kitob va kitobxonlikni keng targ‘ib qilish maqsadida kitob yarmarkasi tashkil etildi.
Tadbir yakunida O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi Maxsus avariya-tiklash boshqarmasi “Impuls” harbiy ansambli tomonidan vatanparvarlik ruhidagi musiqiy chiqishlar taqdim qilindi.
Ma’lumot uchun: Raqamli texnologiyalar vazirligi tomonidan Konstitutsiya haqida ma’lumot berish bilan birga aholining huquqiy ongi va madaniyatini yanada yuksaltirishga ko‘maklashishga qaratilgan constitution.uz veb-sayti hamda meningkonstitutsiyam.uz portallari ishlab chiqilgan.
Ularda zamonaviy axborot texnologiyalarning imkoniyatlarini hisobga olgan holda, mamlakatimiz haqida muhim ma’lumotlar, Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi, bosh qomusimizni aholining barcha qatlamlari o‘rtasida keng targ‘ib etish maqsadida tashkil etilayotgan tanlovlar, bu boradagi maqolalar, dunyo qonunchiligidan qiziqarli faktlar va boshqa multimedia ma’lumotlariga keng o‘rin berilgan.

В связи с 8 декабря — Днём Конституции Республики Узбекистан и 10 декабря — Днём Государственного гимна, в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан при поддержке Комитета по вопросам инновационного развития и информационных технологий, а также Министерства цифровых технологий была проведена круглая дискуссия на тему: «Конституция — основной правовой фундамент в построении Цифрового Узбекистана».
В мероприятии приняли участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, члены Комиссии по делам молодежи, представители Молодёжного парламента, сотрудники центрального аппарата министерства и подведомственных организаций.
Открыли круглый стол председатель Комитета по вопросам инновационного развития и информационных технологий И. Абдуллаев и первый заместитель министра цифровых технологий О. Пекос. Поздравив всех с Днём Конституции и Днём Государственного гимна, они подчеркнули значимость государственных символов, необходимость уважительного отношения к ним каждого гражданина. Выступающие рассказали о масштабных реформах, проводимых в сфере цифровизации и искусственного интеллекта, достигнутых успехах, созданных условиях, целях и задачах, а также планах на будущее.
С докладом на тему «Конституция — основной правовой фундамент в построении Цифрового Узбекистана» выступил член Комитета по вопросам инновационного развития и информационных технологий Б. Тухтамуродов. Он подробно осветил историю разработки Конституции, внесённые в неё нормы, в частности статьи, касающиеся информационно-коммуникационных технологий и телекоммуникационной сферы, а также их юридическое содержание и вытекающие обязательства.
Известный политический обозреватель, заслуженный журналист Узбекистана К. Каримбеков рассказал о значении Конституции и гимна в жизни человека, поделился с участниками интересными фактами и примерами.
В честь знаменательных дат была организована книжная ярмарка, направленная на широкое продвижение чтения и повышение интереса к книге среди сотрудников.
В завершение мероприятия военно-музыкальный ансамбль «Импульс» Специального аварийно-спасательного управления Министерства обороны Республики Узбекистан представил патриотическую концертную программу.
Для информации: Министерством цифровых технологий разработаны веб-сайт constitution.uz и портал meningkonstitutsiyam.uz, направленные на повышение правовой грамотности населения и популяризацию Конституции. На порталах размещены материалы о стране, Всеобщая декларация прав человека, статьи и конкурсы, посвящённые Основному закону, а также интересные факты из мирового законодательства и мультимедийные материалы, созданные с использованием современных IT-технологий.