Amazon Kuiper Systems bilan strategik hamkorlik yo‘lga qo‘yilmoqda
Raqamli texnologiyalar vaziri birinchi o‘rinbosari Olimjon Umarov boshchiligidagi delegatsiya AQShga xizmat safari doirasida Amazon Kuiper Systems kompaniyasi vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi. Suhbatda kompaniyaning Dunyo bo‘ylab biznesni rivojlantirish bo‘yicha rahbari Lisa Skalpone va Kuiper loyihasining Global boshqaruv bo‘limi boshlig‘i Kalpak Gude ishtirok etdi.
Suhbatda tomonlar raqamli infratuzilmani rivojlantirish, internet xizmatlarini kengaytirish va yuqori texnologiyalarni joriy etish borasida hamkorlik istiqbollarini muhokama qildilar.
Kompaniya vakillari O‘zbekistonda faoliyat yuritish niyati borligini hamda hamkorlikka tayyorliklarini bildirdi.
Uchrashuv davomida ikki tomon o‘rtasida strategik hamkorlikni mustahkamlaydigan memorandum va yo‘l xaritasini imzolashga kelishib olindi.
Bu qadam O‘zbekistonda zamonaviy telekommunikatsiya xizmatlarini rivojlantirish, raqamli iqtisodiyot uchun muhim infratuzilmani yaratish hamda global texnologik kompaniyalar bilan sheriklikni kuchaytirishga xizmat qilishi qayd etildi.

Создаётся стратегическое партнерство с Amazon Kuiper Systems
Делегация во главе с первым заместителем министра цифровых технологий Олимжоном Умаровым в рамках деловой поездки в США провела встречу с представителями компании Amazon Kuiper Systems. Во встрече приняли участие Лиза Скалпоне, руководитель отдела глобального развития бизнеса компании, и Калпак Гуде, руководитель отдела глобального управления проектом Kuiper.
В ходе встречи стороны обсудили перспективы сотрудничества в области развития цифровой инфраструктуры, расширения интернет-услуг и внедрения высоких технологий.
Представители компании выразили намерение работать в Узбекистане и готовность к сотрудничеству.
В ходе встречи была достигнута договоренность о подписании меморандума и дорожной карты, которые укрепят стратегическое сотрудничество между сторонами.
Было отмечено, что этот шаг будет способствовать развитию современных телекоммуникационных услуг в Узбекистане, созданию важной инфраструктуры для цифровой экономики и укреплению партнерских отношений с мировыми технологическими компаниями.