O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev birgalikda "AlmatyFair.ai" raqamli texnologiyalar va sun’iy intellekt ko‘rgazmasiga tashrif buyurdilar.
Davlat rahbarlariga mazkur sohalardagi ilg‘or yechimlar va innovatsion ishlanmalar haqida axborot berildi.
Qozog‘iston Prezidenti tashabbusi bilan tashkil etilayotgan "Alem.ai" sun’iy intellekt markazining taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Alem.ai - sun’iy intellekt sohasida mutaxassislarni o‘qitish, startaplarni ishga tushirish va ilmiy tadqiqotlarni amalga oshirish uchun platforma.
Yetakchilar Markaziy Osiyodagi eng yirik texnoparklar birlashmasi - "Central Asian Innovation Hubs" ("Astana Hub" va "IT Park Uzbekistan") faoliyati bilan ham tanishdilar.
Prezidentlar raqamlashtirish sohasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish, qo‘shma IT mahsulotlarini yaratish, sun’iy intellekt va ilg‘or axborot texnologiyalari sohasidagi milliy strategiyalarni o‘zaro bog‘lash muhimligini ta’kidladilar.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев вместе посетили выставку цифровых технологий и искусственного интеллекта «AlmatyFair.ai».
Главам государств были представлены передовые решения и инновационные разработки в указанных сферах.
Проведена презентация Центра искусственного интеллекта alem.ai, создаваемого по инициативе Президента Казахстана.
Аlem.ai – платформа для обучения специалистов в сфере искусственного интеллекта, запуска стартапов и реализации научных исследований в данной области.
Лидеры также ознакомились с деятельностью «Central Asian Innovation Hubs» («Astana Hub» и «IT Park Uzbekistan») – альянса крупнейших технопарков Центральной Азии.
Президенты подчеркнули важность расширения взаимовыгодного сотрудничества в сфере цифровизации, создания совместных IT продуктов, сопряжения национальных стратегий в области искусственного интеллекта и передовых информационных технологий.