Ushbu nufuzli tadbirga turli davlatlar vakillari, xalqaro tashkilotlar rahbarlari va ekspertlar kreativ iqtisodiyot sohasidagi global tendensiyalar va innovatsiyalarni muhokama qilish uchun to‘plandi.
Konferensiyada Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov ishtirok etib, mamlakatda raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish bo‘yicha olib borilayotgan islohotlar, texnologik ekotizimni kuchaytirish va IT sohasida innovatsiyalarni joriy etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan dasturlar haqida ma’lumot berdi.
Shu bilan birga, kreativ iqtisodiyotning ahamiyatini alohida ta'kidlab, uning iqtisodiy barqarorlikka va jamiyat rivojlanishiga qo‘shgan ulushi haqida gapirdi.
Raqamli texnologiyalar va kreativ iqtisodiyotning o‘zaro uyg‘unlashuvi mamlakatlar uchun yangi imkoniyatlar ochadi. Innovatsion yechimlar va IT startaplar global bozorga chiqish imkoniyatini beradi, shuningdek, davlatlarning xalqaro arenadagi raqobatbardoshligini oshiradi.
Shuningdek, tadbir doirasida bo‘lib o‘tgan sessiya davomida davlat xizmatlarining raqamlashtirilishi – fuqarolar uchun tez, samarali va shaffof xizmat ko‘rsatishni ta’minlash, ta’lim va kadrlar tayyorlash – raqamli texnologiyalarni chuqur o‘rgangan, zamonaviy bilimlarga ega mutaxassislar tayyorlash va yangi ish o‘rinlari yaratish kabi mavzularga alohida e’tibor qaratildi.
Shu bilan birga, iqtisodiyotning barcha sohalariga raqamli texnologiyalarni tatbiq etish orqali samaradorlikni oshirish va investitsiyalar uchun qulay muhit yaratish, O‘zbekistonni raqamli texnologiyalar bo‘yicha global miqyosda tan olingan mamlakatlar qatoriga qo‘shish uchun xalqaro tajriba va loyihalarni joriy etish kabi mavzular ko‘rib chiqildi.

Представители разных стран, руководители международных организаций и эксперты собрались на этом престижном мероприятии, чтобы обсудить мировые тенденции и инновации в сфере креативной экономики.
Министр цифровых технологий Шерзод Шерматов принял участие в конференции и проинформировал о реформах, проводимых в стране для развития цифровой экономики, программах укрепления технологической экосистемы и внедрения инноваций в сфере ИТ.
При этом он подчеркнул важность креативной экономики и рассказал о ее вкладе в экономическую стабильность и развитие общества.
Сочетание цифровых технологий и креативной экономики открывает новые возможности для стран. Инновационные решения и IT-стартапы дают возможность выйти на глобальный рынок, а также повысить конкурентоспособность стран на международной арене.
Также в ходе сессии, прошедшей в рамках мероприятия, были уделены цифровизация государственных услуг – предоставление быстрых, эффективных и прозрачных услуг для граждан, образование и подготовка кадров – подготовка специалистов с современными знаниями и глубоким изучением цифровых технологий и особое внимание было уделено таким темам как, создание новых рабочих мест.
При этом, рассматривая такие темы, как повышение эффективности и создание благоприятной среды для инвестиций путем применения цифровых технологий во всех отраслях экономики, внедрение международного опыта и проектов по включению Узбекистана в ряды всемирно признанных стран по уровню цифровых технологий.