O‘zbekiston “50-in-5” loyihasiga qo‘shildi
Toshkent, 18-sentabr: “ICTWeek Uzbekistan 2024” “Raqamli hukumat: istiqbolli rejalar va to‘siqlar” forumida Raqamli texnologiyalar vazirligi O‘zbekiston Respublikasi global “50-in-5” loyihasiga qo‘shilganini va raqamli davlat infratuzilmasi (Digital Public Infrastructure)ni xavfsiz, inklyuziv va o‘zaro hamkorlikda joriy etish tarafdori ekanini faxr bilan e’lon qildi.
Ushbu innovatsion loyiha Barqaror Rivojlanish Maqsadlarining muhim ko‘rsatkichi sifatida, raqamli davlat infratuzilmasi rivojlanishining asosiy yo‘nalishlarini belgilaydi. Mazkur loyihada O‘zbekiston Bangladesh, Dominikan Respublikasi, Estoniya, Efiopiya, Gvatemala, Lesoto, Malavi, Moldova, Norvegiya, Senegal, Syerra-Leone, Singapur, Shri-Lanka, Togo kabi boshqa davlatlar qatoriga kiritildi.
Loyiha mamlakatlarda joriy etilgan texnologiyalar, jumladan, raqamli jamoat manfaatlari (Digital Public Goods) yo‘nalishida ilg‘or tajriba bilan almashish orqali raqamli davlat infratuzilmasini muvaffaqiyatli amalga oshirish yo‘llarini tubdan qisqartirishga yordam beradi, bu esa pirovardida xarajatlarni kamaytiradi va maksimal darajada yuqori natijalarga erishishga ko‘maklashadi.
Loyihaning maqsadi 2028-yil yakuniga qadar 50 ta davlat 5 yil ichida xavfsiz, inklyuziv va oʻzaro hamkorlikda kamida bitta raqamli davlat infratuzilmasi komponentini ishlab chiqish, joriy etish va kengaytirishdan iborat. Ishtirokchi davlatlar ushbu maqsad sari birgalikda harakat qilish majburiyatini taʼkidladi.
“50-in-5” loyihasi Bill va Melinda Geyts jamg‘armasi, Raqamli jamoat infratuzilmasi markazi, “Co-Develop” tashkiloti, Raqamli jamoat manfaatlari alyansi (Digital Public Goods Alliance) va Birlashgan Millatlar Tashkilotining Taraqqiyot Dasturi bilan hamkorlikda olib borilayotgan targ‘ibot loyihasi bo‘lib, “GovStack” tashkiloti, Amerikalararo taraqqiyot banki, “UNICEF”, “USAID” va “BMT Ayollar” tomonidan qo‘llab-quvvatlanadi.
Iqtisodiyotimiz barqarorligi, har bir sohaning sifati va samaradorligi, aholiga qulayliklar yaratish axborot texnologiyalari bilan bog‘liq. – O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev.
O‘zbekiston uchun “50-in-5” loyihasiga qo‘shilish raqamli hamkorlik yo‘lida rivojlanishni anglatadi. Davlatlar tajribasini o‘rganish, mamlakatimiz tajribasini boshqa davlatlarga taqdim etishga qaratilgan harakatlar milliy raqamli davlat infratuzilmani rivojlantirishga yordam beradi. Mazkur loyiha orqali innovatsion va inklyuziv yondashuv, bilim va texnologiyalar qo‘llab-quvvatlaniladi.
Raqamli davlat infratuzilmasi bu raqamli toʻlov tizimlari, identifikator va maʼlumotlar almashish tizimlari bo‘lib, ularning xavfsiz va oʻzaro ishlashi mamlakatlarning iqtisodiyoti va odamlar farovonligini yaxshilash uchun zarurdir. Bu fuqarolarga raqamli xizmat ko‘rsatishning poydevoridir. Shuningdek, oziq-ovqat xavfsizligi, moliyaviy inklyuzivlik, ijtimoiy himoya va butun aholi uchun ayollarning iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirish kabi sohalarni yaxshilanishni ta’minlashda raqamli davlat infratuzilmasi muhim ahamiyatga ega.
“50-in-5” loyihasining ishtirokchilari turli geografik joylashuv va daromad darajalariga ega bo‘lishiga qaramay, ularni yagona maqsad birlashtiradi — raqamli davlat infratuzilmasini yaratish yo‘lida ilg‘or tajribalar orttirish. Ushbu mamlakatlar bilim va texnologiyalar almashish, raqamli hamkorlikning yangi usullarini sinovdan o‘tkazish borasida birlashadilar.

Узбекистан присоединился к проекту “50-in-5”
Ташкент, 18 сентября: Министерство цифровых технологий с гордостью объявляет, что Республика Узбекистан присоединяется к глобальной кампании «50-in-5» и обязуется внедрять цифровую государственную инфраструктуру (Digital Public Infrastructure) безопасным, инклюзивным и совместимым образом. Эта новаторская кампания знаменует собой начало нового этапа в развитии цифровой государственной инфраструктуры, являясь важнейшим ускорителем достижения Целей устойчивого развития (ЦУР). Узбекистан присоединился к другим странам, среди которых Бангладеш, Доминиканская Республика, Эстония, Эфиопия, Гватемала, Лесото, Малави, Молдова, Норвегия, Сенегал, Сьерра-Леоне, Сингапур, Шри-Ланка, Того.
Кампания объединяет страны с целью радикального сокращения сроков внедрения компонентов цифровой государственной инфраструктуры за счет обмена опытом, лучшими практиками и специализированными технологиями, включая цифровые общественные блага (Digital Public Goods), что в конечном итоге может снизить затраты и максимизировать воздействие. Цель кампании заключается в том, чтобы 50 стран разработали, внедрили и масштабировали хотя бы один компонент цифровой государственной инфраструктуры безопасным, инклюзивным и совместимым образом за 5 лет, к концу 2028 года. Кампания подчеркивает единые обязательства стран-участников работать вместе для достижения этой цели.
«50-in-5» — это кампания, возглавляемая странами в сотрудничестве с Фондом Билла и Мелинды Гейтс, Центром цифровой государственной инфраструктуры, Co-Develop, Альянсом цифровых общественных благ и Программой развития ООН. Она также поддерживается GovStack, Межамериканским банком развития, ЮНИСЕФ, USAID и ООН-Женщины.
«Устойчивость нашей экономики, качество и эффективность работы всех секторов, удобство жизни населения зависят от информационных технологий». — Шавкат Мирзиёев, Президент Республики Узбекистан.
Для Узбекистана участие в кампании «50-in-5» означает принятие цифрового сотрудничества. Обучение у других, а также обмен собственным опытом помогут реализовать наши амбиции в области создания цифровой государственной инфраструктуры, поддерживая при этом другие страны. В рамках этой кампании мы будем способствовать развитию более инновационных и инклюзивных экономик, а также предоставлять всем странам доступ к разработкам, опыту и технологиям, от которых все смогут получить пользу.
Цифровая государственная инфраструктура — это безопасная и совместимая сеть цифровых платежей, идентификационных систем и систем обмена данными, которая необходима странам для улучшения их экономики и благосостояния граждан. Это основа, на которой строятся государственные услуги для граждан. Цифровая государственная инфраструктура является важным элементом улучшений в таких секторах, как продовольственная безопасность, финансовая инклюзия, социальная защита и экономическое расширение прав женщин для всех слоев населения.
Суть кампании «50-in-5» — сотрудничество. Участвующие страны, несмотря на разные географические местоположения и уровни доходов, объединены стремлением к лучшим практикам построения своей цифровой государственной инфраструктуры, включая обмен опытом и технологиями в рамках этого процесса, а также тестирование новых подходов к цифровому сотрудничеству.